The Survival Podcast Forum

Survivalism & Self Sufficiency Topics => Food Preps => Food Storage Resources => Topic started by: slippy on March 19, 2010, 08:16:07 PM

Title: how are these prices from.....
Post by: slippy on March 19, 2010, 08:16:07 PM
www.kalyx.com (http://www.kalyx.com)

as the website loads look under food.  I am just beginning prepping and they have beans in bulk are these prices good?
Title: Re: how are these prices from.....
Post by: OKGranny on March 19, 2010, 08:29:19 PM
If you happen to like red lentils, which I do, the price was fair. As for everything else it's about what I can buy for locally. You can get a better idea if you divide your bulk price by the number of pounds and get a per pound price.
Title: Re: how are these prices from.....
Post by: Morgan96 on March 19, 2010, 08:29:47 PM
Just looking at their Spanish peanuts, the prices look OK at $0.11 per ounce.
But, you have to buy 15 pounds for $26.44, not including shipping.
A 16-oz jar of roasted peanuts from ALDI will set you back $1.99, or $0.12 per ounce, say $0.13/oz with Oklahoma sales tax.  
So, with shipping, probably a wash.
Title: Re: how are these prices from.....
Post by: spartan on March 19, 2010, 10:39:33 PM
Compared to what I get beans for locally, no, they are not a good price.  With a bit of hunting I can get beans for under $1.50/lb bag at the grocery store.  A bit cheaper if I find one that sells beans as bulk foods.

If you have a local Indian market, check there.  That was the cheapest place I ever found beans, regularly 30-40% less than elsewhere, but the selection was limited.